ويژگيهاي اهل دنيا :                    ۱-زياد مي خوابند                   ۲-زياد مي خندند                   ۳-زياد مي خورند                   ۴-زياد خشمگين ميشوند                   ۵-کمتر راضي ميشوند                   ۶-از کساني که نسبت به انها اسائه ادب کرده اند عذر خواهي نمي کنند                   ۷-اگر کسي از انها عذر خواهي نمود عذر او را نمي پذيرند                   ۸-هنگام عبادت کسل و بي نشاط اند                   ۹-هنگام معصيت شجاع و جسورند                   ۱۰-ارزوهاي بی پایان دارند در حاليکه مدت عمر انها کوتاه و اجل انها نزديک است                   ۱۱-محاسبه نفس ندارند                   ۱۲-کمتر فکر ميکنند                   ۱۳-زياد سخن مي گويند                   ۱۴-کمتر مي ترسند                   ۱۵-هنگام غذا بيش از حد شادمان ميشوند                   ۱۶-در نعمتها اهل شکر نيستند                   ۱۷-در بلاها صبر نمي کنند                   ۱۸-خوبيهاي زياد مردم را با ديد حقارت مي نگرند                   ۱۹-حتي نسبت به کارهايي که انجام نداده اند ادعا دارند                   ۲۰-انچه را که ندارند ادعا ميکنند                   ۲۱-دائم از بديهاي مردم سخن ميگويند

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد ======= و آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد
در بسیاری از نظرات و ایمیل ها ، همواره راجع به ادامه تحصیل در خارج از کشور سئوالات زیادی مطرح شده است. در زیر توصیه هایی کلیدی بر پایه تجربیات دانشجویان و فارغ التحصیلان خارج از کشور ارائه میشود.  باشد که چراغ راه این عزیزان قرار گیرد.

1- به باور بسیاری، برای ادامه تحصیل صرفا تحصیلات تکمیلی آنهم دوره دکتری توصیه می شود. لذا ادامه تحصیل در خارج از کشور برای مقاطع پایین تر توصیه نمیشود. مگر اینکه رشته جدید باشد یا برتری چشمگیری داشته باشد.

2- قبل از آمدن درباره هزینه ها و شرایط زندگی از یک شخص منصف موضوع را جویا شوید.
3- آنچه در فیلمها، وب سایتها و افواه عموم وجود دارد معمولا با واقعیت فاصله دارد. بنابراین با افراد باتجربه مشورت نمایید.

4-اگر قصد شما ادامه تحصیل دراین کشور است، تنها و تنها اگر بتوانید بورس تحصیلی از خود دانشگاه مورد نظر بگیرید، ادامه تحصیل برایتان بمراتب راحت تر بوده و توصیه ما اکیدا کسب این حالت می باشد.

5- تا حد امکان سعی شود دانشگاه انگلیسی زبان انتخاب شود و یا تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه زیاد باشد. بعلاوه قبل از آمدن سطح مکالمه زبان خارجی خود را تا حد امکان ارتقاء دهید.

6- شرایط و فشار روحی برای خانمها بویژه مجرد و تنها، بدور از هر آشنا یا فامیل واقعا طاقت فرسا می باشد. این نکته را نیز این دسته از دانشجویان عزیز مد نظر داشته باشند.

7-اکثر دانشگاههای بلژیک دارای اعتبار بین المللی بالایی هستند ولی در برخی رشته ها و متناسب با اساتید ممکن است این موضوع متغیر باشد. با همین استدلال سختی و سادگی تحصیل هم متغیر است. اما از انجا که کلا شرایط جدیدی برای زندگی و تحصیل تجربه خواهد شد در ابتدای راه سختیهای خاص خود را همواره داراست.

نکات مهم زیر را در انتخاب خود مد نظر داشته باشید اینکه:
* در بلژیک ، شما بعنوان دانشجو نمی توانید کسی را  به این کشور برای ملاقات دعوت  کنید تا برای او ویزا صادر شود حتی برای خویشاوندان درجه اول خانواده.

**
در بلژیک حداقل مدت زمان دوره دکتری 4 سال بوده و متوسط مدت زمان آن 5 سال می باشد. البته در برخی دانشگاهها مانند دانشگاه آنتورپ و لییژ اتمام تحصیل در مدت 3 سال هم تجربه شده است. با اینحال بر اساس تجربیات دانشجویان در برخی دانشگاهها مانند دانشگاه  لوون این مدت بطور متوسط برای دانشجویان ایرانی بیشتر از 5 سال   گزارش شده است.

*** هزینه زندگی نسبت به برخی از کشورهای
اطراف مانند فرانسه و آلمان بمراتب بیشتر است.

***
* برای کسانی که به امید کار یا کار همزمان با تحصیل می آیند ذکر این نکته ضروری است که: امکان یافتن کار دانشجویی و یا کار پس از فراعت از تحصیل بسیار محدود  و معمولا شامل مشاغل رده پایین بوده و مستلزم دانستن زبان سوم و چهارم یعنی زبانی دیگر علاوه بر انگلیسی می باشد. برای مثال حتی برای یافتن شغلی مانند ظرفشویی در یک رستوران لازم است رقابتی سنگین  را پشت سر بگذارید.
***** با توجه به تجربیات برخی از دانشچویان که در میانه تحصیل به هر دلیل مجبور به ترک دانشگاه شده اند. ذکر این نکته ضروری است که تعداد دانشگاهها در این کشور محدود بوده و چنانچه نیاز به تغییر دانشگاه باشد، گزینه های کمتری برای انتخاب وجود دارد. این موضوع بویژه برای دانشجویان بورسیه ایران حائز اهمیت است.****** پرواز مستقیم از ایران به بلژیک و بلعکس تاکنون وجود ندارد.  این موضوع نیز میتواند هزینه های شما را در سال افزایش دهد. بویژه اگر خود یا خانواده شما نیاز به رفت و آمد بیشتر داشته باشید.


******* بر اساس گفته افراد مختلف ، اخیرا ویزای همسر درصورتی صادر میشود که وی هم پذیرش دانشجویی داشته باشد و یا شغل تمام وقت در بلژیک پیدا کرده باشد. ضمن اینکه در اکثر موارد ویزای همزمان به آنها داده نمیشود.

اخیرا شرایط اخذ ویزا و تمدید آن نسبت به گذشته و حتی نسبت سایر کشورهای اروپایی سخت تر شده است. 

در پایان، برای آشنایی عزیزان علاقمندان به تحصیل در کشور بلژیک نام چند دانشگاه  بلژیک در زیر فهرست شده است. پس از کلیک کردن مشخصات و آدرس آنها نمایان خواهد شد.

Université Libre de Bruxelles                   Universiteit Antwerpen               Universiteit Hasselt

Université de Liège                         Universiteit Gent

همچنین برای مشاهده تجارب و خاطرات دانش آموختگان و دانشجویان در خارج از کشور می توان به آدرس زیر مراجعه نمود.

http://iranscholarship.msrt.ir/experiment/228--1

امید است این نوشتار برای هموطنان داخل و خارج کشور مفید باشد.
با آرزوی موفقیت شما

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم تیر ۱۳۹۰ساعت 18:30  توسط ایرانیان دانشجو در بلژیک/BelgiumStudents  | 

 
برای نمایش بهتر ، رزلوشن ۷۶۸ در ۱۰۲۴ و مرورگر فایرفاکس توصیه میشود